do kasy suma: 0,00 zł
Jak poprawić apetyt naturalnie? Gencjana i gojnik ratunkiem dla układu pokarmowego
Jak poprawić apetyt naturalnie? Gencjana i gojnik ratunkiem dla układu pokarmowego

Coraz więcej z nas zmaga się z problemami z układem pokarmowym, brakiem apetytu czy osłabieniem czynności trawiennych. Te dolegliwości są źródłem dyskomfortu i często utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Jak w naturalny sposób wspomóc układ pokarmowy? Jakie zioła najlepiej poprawiają apetyt? Podpowiadamy!

Gencjana i szanta – zioła z Peru

Szanta, określana także jako gojnik, i gencjana, inaczej goryczka, to rośliny, które zyskują coraz większą popularność. Pierwsza z nich jest byliną z rodziny jasnotowatych, która rzadko występuje w Polsce. Rośnie przede wszystkim w dużej części Azji, Europie (poza Skandynawią), a także w Afryce Północnej. W Polsce szanta jest gatunkiem krytycznie zagrożonym, który został umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Natomiast gencjana należy do rodziny goryczkowatych. Do tego rodzaju roślin zielonych zalicza się aż 360–400 gatunków. Najwięcej z nich rośnie w Azji (około 300), a w Europie jest ich zdecydowanie mniej, bo 29, z czego w Polsce – 8. Większość gatunków to byliny kłączowe, zdecydowanie rzadziej występują rośliny jednoroczne i dwuletnie.

Właściwości gojnika i gencjany

Gencjana i szanta są doskonałym wyborem we wszelkich problemach z układem trawiennym. Ze względu na gorzki smak, wynikający z zawartości substancji goryczkowych, pobudzają apetyt. Proces ten zachodzi poprzez drażnienie kubków smakowych, czego efektem jest pobudzenie wydzielania soków żołądkowych, żółci oraz śliny. W przypadku gencjany te właściwości dopasowują się do stanu organizmu – działanie będzie mocniejsze, przy chorym układzie pokarmowym. Obie rośliny można stosować również w celu złagodzenia objawów nadkwasoty i niedokwasoty.

Jeśli zależy nam na wzmocnieniu całego organizmu, idealnie sprawdzi się w tym celu gencjana. Roślina ma dobry wpływ nie tylko na układ trawienny, jej pozytywne działanie jest widoczne także w ogólnej kondycji i samopoczuciu. Należy jednak pamiętać, że nie może być stosowana przez osoby z chorobą wrzodową żołądka. Natomiast gojnik ziele jest wykorzystywany również do wspomagania organizmu podczas chorób górnych dróg oddechowych, ponieważ ma działanie przeciwkaszlowe i wykrztuśne.

Gencjana (goryczka) - korzeń - 250g

Zastosowanie ziół

Szanta występuje w postaci suszonego ziela, które jest wykorzystywane do przygotowania naparu. Wystarczy zalać dwie łyżeczki ziela szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem na około 10 minut. Natomiast w przypadku gencjany za surowiec zielarski jest uważany korzeń rośliny. Służy on do przyrządzenia odwaru, który powinno się pić przed jedzeniem. Można go spożywać również w postaci mielonej, jednak w bardzo niewielkiej ilości – wystarczy odrobina proszku na czubku noża.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl