do kasy suma: 0,00 zł
Cuti Cuti z Peru – charakterystyka oraz właściwości
Cuti Cuti z Peru – charakterystyka oraz właściwości

Zioła z Peru od wieku wykorzystywane były przez mieszkańców Ameryki Południowej. Inkowie świetnie znali się na roślinach i leczyli nimi wszelkie schorzenia i choroby. Puszcza Amazońska, a szczególnie tereny gór andyjskich, to najmłodszy genealogicznie obszar Ziemi, z wyjątkowo bogatą i żyzną glebą. Przekłada się to na zioła obfitujące w antyoksydanty, witaminy, aminokwasy i minerały. Jedną z roślin, które dzięki swoim właściwościom doceniane było już w medycynie ludowej Inków jest Cuti Cuti. Skąd dokładnie pochodzi, jaka jest jego charakterystyka i zastosowanie w medycynie ludowej, a także w jakiej formie możemy je zakupić?

Pochodzenie i charakterystyka zioła

Cuti Cuti jest paprocią i wyrasta w najniższej warstwie lasu deszczowego, głównie na wschodnich zboczach Andów, szczególnie w pobliżu wodospadów. Są to miejsca wilgotne i zacienione. Właśnie dlatego roślina ta jest dość drobna i łamliwa. Jej łacińska nazwa to “Asplenium lunulatum”, jednak możemy się spotkać również z takim nazewnictwem jak “kumu-kumu”, czy “sapun”, a w Polsce również “zanokcica”. Jest jedną z licznych, bo aż siedmiuset rodzajów paproci, które możemy spotkać na całym świecie.

Odmiana Cuti Cuti ma pionowe łodygi oraz krótkie, bo dochodzące do 8 centymetrów liście, które mimo iż od góry są zielone, od dołu mają barwę szarawą. Roślina po wysuszeniu przybiera postać krótkich i cienkich gałązek z kwiatostanem, w jednolitym brunatnym kolorze, posiadających charakterystyczny, intensywny zapach. W celach leczniczych używana była przez lokalnych mieszkańców Peru, Ekwadoru, Kolumbii, Boliwii, a także Wenezueli.

Cuti Cuti zbierana jest ręcznie, a zrywane są głównie jej części naziemne, czyli listki i szypułki. Są one bogate w aminokwasy, garbniki, flawonoidy, pochodne kwasu kumarowego, stilbeny, śluzy, a także wiele innych, cennych dla ludzkiego organizmu, substancji. W medycynie ludowej przypisywane są im antyoksydacyjne, przeciwzapalne i wykrztuśne (dzięki zawartości śluzu) właściwości.

Dostępne na rynku postacie Cuti Cuti

W Polsce, paproć Cuti Cuti, możemy kupić w różnych formach. Najczęściej spotykaną postacią jest ziele mielone, które możemy spożywać w formie naparu. Wystarczy zalać dwie łyżki rośliny zimną wodą, a później gotować przez kilka minut. Kolejnym krokiem jest odstawienie jej na parę minut, godzin lub na całą noc, a następnie odcedzenie. Wtedy herbata jest gotowa do wypicia. Cuti Cuti możemy zakupić także w formie kapsułek, które spożywa się przed jedzeniem oraz całkowicie zmielone. To ostatnie wystarczy zmieszać z dowolnym płynem i można je od razu wypić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl