do kasy suma: 0,00 zł
Korzeń żeń-szenia - co warto o nim wiedzieć?
Korzeń żeń-szenia - co warto o nim wiedzieć?

Korzeń żeń-szenia, nazywany także korzeniem życia, to zioło znane już od kilku tysięcy lat. Początkowo wykorzystywany był w medycynie dalekowschodniej, coraz częściej pojawia się także w naszych domach. Najlepiej znany jest nam w postaci sproszkowanej i wykorzystujemy go na wiele sposobów. Jaka jest charakterystyka, historia i pochodzenie, a także współczesne zastosowanie żeń-szenia?

Historia i pochodzenie żeń-szenia

Żeń-szeń jest jednym z najwcześniej opisywanych, w medycynie ludowej, ziół ze wspomagającymi właściwościami. Pierwsze istotne wzmianki, o leczniczym stosowaniu żeń-szenia, znalazły się w chińskim zielniku, opracowanym w XXVIII w p.n.e przez Shen-Nunga. Według niego, od tysięcy lat stosowany był na liczne dolegliwości i choroby, a także jako sposób na wzmocnienie organizmu. Kiedyś, dziki żeń-szeń, występował na północy Półwyspu Koreańskiego, w północno-wschodnich Chinach, a także Japonii i wschodniej części Rosji (stąd nazwa: żeń szeń - korzeń syberyjski). Intensywny zbiór korzenia, wpłynął na fakt, iż naturalny obszar występowania zmniejszył się do zaledwie trzech siedlisk, które znajdują się na terenie Chin oraz Rosji.

Charakterystyka żeń-szenia

Jego łacińska nazwa “Panax ginseng”, nadana w 1842 roku przez botanika C. A. Meyera, oznacza panaceum, czyli środek na wszelkie dolegliwości. Właśnie jako taki, opisywany był w chińskiej księdze medycznej. Żeń-szeń występuje pod postacią słabo rozgałęzionego kłącza, o małej ilości korzeni w jasnym, najczęściej białym lub kremowym kolorze. Kłącze rozwija liczne pąki śpiące, a także jeden zimujący, który formuje się aż przez dwa sezony wegetacyjne. Rośliny, które mają więcej niż dwa lata, oprócz naziemnej rozety, tworzą pojedynczą, nagą łodygę, która osiąga do 50 centymetrów wysokości. W lecznictwie chińskim od wieków stosowano jej korzeń. Właśnie on zyskuje na coraz większej popularności w Europie oraz w Polsce.

Zastosowanie żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia bogaty jest w liczne związki, takie jak saponiny (ginsenozydy), węglowodany (oligo- i polisacharydy), a także fenolokwasy (kwas salicylowy i wanilinowy), związki flawonoidowe, peptydoglikan, czyli panaksany oraz wiele innych, cennych dla ludzkiego organizmu, substancji. Od wieków stosowany był, w medycynie ludowej, jako środek wzmacniający organizm, zwiększający wytrzymałość na stres oraz liczne infekcje. Na rynku znajdziemy sproszkowany korzeń żeń-szenia, często w mieszankach z macą, a także suszone płatki korzenia, czy żeń-szeń w kapsułkach. Wszystkie jego formy możemy zakupić w sklepie herbaPeru.pl. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl