do kasy suma: 0,00 zł
Krwawnica pospolita – poznaj jej właściwości!
Krwawnica pospolita – poznaj jej właściwości!

 

Krwawnica pospolita - charakterystyka

Krwawnica pospolita, czyli bylina z rodziny krwawnicowatych, występuje przede wszystkim w Azji i Europie, a także w Peru, Stanach Zjednoczonych, Australii i Afryce Północnej. Znaleźć ją można na słonecznych, ale podmokłych terenach i zaroślach czyli w moczarach, na brzegach wód i w mokrych rowach.

Krwawnica posiada pojedyncze łodygi, na których wyrastają mocno różowe, długie i gęste kwiatostany. To właśnie im roślina zawdzięcza swój dekoracyjny wygląd. Zazwyczaj sięga od 1 lub 1,5 metra wysokości, a z korzenia, oprócz łodygi, wyrastają także owłosione, sercowo-lancetowate liście. Bylina posiada również owocostany w kształcie torebek owiniętych zaschniętym kielichem. W odpowiednich warunkach krwawnica silnie się rozrasta i tworzy duże, dorodne kępy.

Krwawnica pospolita - właściwości

Zioło krwawnica pospolita to nic innego jak wysuszone (całe lub rozdrobnione) pędy byliny, które od lat wykorzystuje się w medycynie ludowej. Krwawnicę charakteryzuje wysoka zawartość śluzu, dlatego stosowana jest jako środek nawilżający śluzówkę, a także wykrztuśny. Roślina zawiera także garbniki o działaniu ściągającym oraz alkaloid kriogeninę i glikozyd salikarynę. Napar, który można spożywać, przygotowuje się z suszonego zioła. Wystarczy 2 łyżeczki ziela zalać 250 ml wody i parzyć przez około 10 minut. Na rynku znajdziemy gotowe opakowania wysuszonego i rozdrobnionego zioła.
W medycynie ludowej ziołu przypisuje się działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz rozszerzające naczynia krwionośne. Napary stosowane są także podczas biegunki na tle nieżytu jelit czy nieżytu żołądka, przede wszystkim u dzieci, a także jako pomoc przy nadciśnieniu i zakrzepicy oraz nadmiernych krwawieniach miesiączkowych. Roślina należy bowiem do grupy środków przeciwkrwotocznych. Naparem możemy przepłukiwać także jamę ustną oraz gardło, szczególnie w stanach zapalnych. Polecane jest także przemywanie nim skóry z atopowym zapaleniem, różnego rodzaju wysypkami, rumieniem czy trądzikiem, również różowawym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl