Stan zapalny to naturalny proces zachodzący w naszym ciele, poprzez który organizm broni się przed wewnętrznym lub zewnętrznym czynnikiem chorobotwórczym. Ma chronić przed rozwojem choroby. Tyle że nieraz dochodzi do przewlekłych stanów zapalnych, które same w sobie powodują różne problemy ze zdrowiem. Jak radzić sobie z zapaleniami? Ratunkiem mogą być niezwykłe rośliny - krwiściąg lekarski i Maiz Morado.
Krwiściąg lekarski do walki z krwotokami
Krwiściąg lekarski to gatunek z rodziny różowatych. Jest rośliną wieloletnią, która rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Bez większego trudu można go znaleźć w Polsce, występuje tu w stanie dzikim. Krwiściąg może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości. Wyróżnia się małymi, czerwonymi kwiatami, które od czerwca do września kwitną na szczycie łodygi. Polska nazwa rośliny pochodzi od jej właściwości - krwiściąg rzeczywiście “ściągał krew”, dawniej był wykorzystywany przy tamowaniu niewielkich krwotoków.
Maiz Morado, czyli niezwykła kukurydza
Nazwa “Maiz Morado” brzmi nieco bardziej egzotycznie. Faktycznie, dotyczy rośliny uprawianej przede wszystkim w dalekiej Ameryce Południowej - w Peru i Chile. Sam opis Maiz Morado nie jest już tak zaskakujący, jest ona bowiem odmianą kukurydzy. Wyróżnia się jednak kolorem - przyjmuje różne odcienie fioletu i purpury. Niezwykłą barwę zawdzięcza dużej zawartości antocyjanów, którym przypisuje się mnóstwo prozdrowotnych cech.
Krwiściąg lekarski i Maiz Morado - właściwości
Krwiściąg lekarski oraz Maiz Morado mają wiele unikalnych właściwości. Ten pierwszy nadaje się nie tylko do pomocy w krzepnięciu krwi. W jego skład wchodzi bowiem wiele cennych substancji, takich jak garbniki czy witaminy C i K. Dzięki nim pomaga zwalczać bakterie i radzić sobie z wysiękami oraz obrzękami, do tego działa przeciwalergicznie. Wspomaga walkę ze stanami zapalnymi, w medycynie ludowej był stosowany także w przypadkach problemów z układem pokarmowym. Krwiściąg przyda się nawet w przypadku stanu zapalnego wywołanego przez gronkowca.
Antocyjany zawarte w Maiz Morado również wyróżniają się silnym działaniem przeciwzapalnym. Do tego stanowią oręż w walce z wolnymi rodnikami, przypisuje się im również właściwości hamujące starzenie się skóry. Stosowanie fioletowej kukurydzy powinno pomóc również osobom zmagającym się z problemami z nadciśnieniem. Jej nasiona redukują cholesterol i obniżają ciśnienie krwi, pomagają też w walce z miażdżycą.
Jak stosować krwiściąg lekarski i Maiz Morado?
W przypadku krwiściągu lekarskiego surowiec zielarski stanowi przede wszystkim suszone kłącze. Wystarczy zalać łyżeczkę preparatu 250 mililitrami wody i parzyć przez 10 minut - w ten sposób otrzymamy krwiściąg lekarski do picia.
Jak stosować Maiz Morado? W Polsce trudno dostać ją w kolbach, więc najlepiej zaopatrzyć się w sproszkowane ziarna fioletowej kukurydzy. Łyżeczkę proszku powinniśmy rozmieszać w małej ilości soku lub wody i wypić.