do kasy suma: 0,00 zł
Kwiat arniki – naturalny sposób na krwiaki, stłuczenia i oparzenia
Kwiat arniki – naturalny sposób na krwiaki, stłuczenia i oparzenia

Zioła w różnych formach są coraz częściej wykorzystywane w codziennej profilaktyce i wspomaganiu organizmu. Surowcem zielarskim, który od wieków cieszy się ogromną popularnością, jest arnika. Kwiat rośliny ma żółtą barwę i posiada wiele niezwykłych właściwości, dzięki którym zaczął być wykorzystywany już w XI wieku. Gdzie rośnie kwiat arniki? Jakie jest jego zastosowanie? W jakich dolegliwościach pomoże organizmowi? Podpowiadamy!

Kwiat arniki

Arnika jest rośliną występującą na górskich i podgórskich terenach, przede wszystkim w Europie. W Polsce możemy ją spotkać w Sudetach, na Pojezierzu Mazurskim, a także na Wyżynie Małopolskiej i Dolnym Śląsku. 

Arnika górska jest objęta ścisłą ochroną gatunkową, a wpływ na to miał ogromny wzrost jej popularności w XVII wieku, kiedy doszło do jej przetrzebienia. Natomiast nieco wcześniej, bo już w XI wieku, zaczęto wykorzystywać lecznicze właściwości rośliny. Arnika w całości jest trująca, a dziś jako surowiec zielarski używane są jej kwiaty pochodzące z upraw.

Arnika górska - kwiat - 250g

Sposób na stłuczenia, krwiaki i oparzenia

Kwiat arniki górskiej jest znany przede wszystkim ze swojego pozytywnego działania na wszelkie uszkodzenia i zmiany skórne – stłuczenia, krwiaki, ukąszenia owadów, oparzenia, a także zwichnięcia i skręcenia, jednak nie może być stosowany na otwarte rany, stany zapalne, otarcia naskórka, a także poparzenia III stopnia. Świetnie wpływa na popękane naczynka, wzmacniając je. Arnika może być wykorzystywana również jako baza płynu do płukania jamy ustnej. Ponieważ ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, często jest używana wewnętrznie w nadciśnieniu, miażdżycy, zapaleniu żył czy zaburzeniach krążenia, jednak nie nadaje się do używania po zawale serca i w nieżytach żołądka. Doskonale natomiast wspomaga organizm w czasie stanów zapalnych dróg moczowych. 

Aby uzyskać płyn z arniki należy 2 łyżeczki kwiatów zalać 250 ml wrzącej wody i parzyć przez 10 minut. Uzyskany napar można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Arnika jako surowiec kosmetyczny

Arnika jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Jest nie tylko surowcem zielarskim, ale także składnikiem bardzo często wykorzystywanym w kosmetykach. Działanie kwiatu arniki jest jednak niezmienne – najczęściej jest ona używana do produkcji żeli, kremów i maseczek, których zadaniem jest łagodzenie obrzęków, siniaków czy cieni pod oczami. Jest także składnikiem zarówno płukanek oraz odżywek do włosów, jak i płynów do kąpieli, których zadaniem jest wzmocnienie pękających naczynek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl