do kasy suma: 0,00 zł
Yacon – co musisz o nim wiedzieć?
Yacon – co musisz o nim wiedzieć?

Roślina pochodząca z Ameryki Południowej, o której pierwsze wzmianki pochodzą już z XVII wieku. Yacon, andyjski specyfik, który wykorzystywany był od wieków przez Majów i Inków, do Europy przywędrował w latach 90-tych. W Czechach hodowano go w celach badawczych, a obecnie uprawia się go u naszych południowych sąsiadów, we Włoszech, Rosji czy Francji. Co musisz o nim wiedzieć? 

Yacon - jabłko z arbuzem 

To roślina, która nie jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi warunki hodowlane. Poza wymienionymi krajami europejskimi i Peru, pola uprawne znajdują się też w Nowej Zelandii, Japonii czy USA. Nie wymaga ona żyznej gleby, należy jedynie ją wyeksponować do słońca i dobrze nawadniać. Bulwy yaconu mają soczysty i słodki smak, który porównać można z połączeniem jabłka i arbuza. Jadalne są także liście, chociaż one dostarczają mniej wartości odżywczych. Na wiele sposobów możemy spożywać Yacon. Syrop to ostatnio najpopularniejsza forma spożycia bulw, ale przyjmowane są również na surowo czy duszone, a z liści powstaje herbata. 

Yacon - syrop, który zastępuje biały cukier 

Syrop jest o połowę mniej kaloryczny od najbardziej popularnego w polskich domach białego cukru. Może więc być stosowany jako substancja słodząca, gdy przechodzimy na dietę odchudzającą. Bardzo wolno wyciska się go z bulw, które posiadają bardzo dużą ilość fruktooligosacharydów. Te nie są trawione w przewodzie pokarmowym i cukier wolniej przedostaje się do krwioobiegu. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko gwałtownego wzrostu poziomu glukozy. W jelitach wchłaniają one również bardzo dobrze składniki mineralne, takie jak wapń, magnez czy fosfor, co powoduje wzrost masy kostnej. Fruktany (m.in. insulina) zawarte w sporej ilości w bulwach yaconu są dobrym prebiotykiem. Obniżają poziom pH treści jelitowej, pomagają wzrastać prawidłowej mikroflorze jelitowej i obniżać cholesterol. 

Yacon - andyjski przeciwutleniacz 

Jest on bogaty w kwasy fenolowe i polifenole, które mają właściwości przeciwutleniające. Posiada ich dziesięć razy więcej niż bulwy ziemniaka. Antyoksydanty chronią komórki przed uszkodzeniami i zapobiegają w ten sposób ich przedwczesnemu starzeniu się. Zabezpieczają także przed rozwojem chorób cywilizacyjnych. Poza wspomnianą cukrzycą, chronią również od miażdżycy, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca czy Alzheimera. 

Yacon - bulwa czy liście? 

Obie części tej andyjskiej rośliny są jadalne, jednak każda z nich dostarcza do organizmu innych wartości odżywczych. W bulwach jest ich więcej, bardzo dużą część stanowi woda, 

sporo jest także węglowodanów. Z kolei liście bogate są w białka oraz błonnik. Zawierają również witaminy A, C oraz te z grupy B. 

Co w przypadku nadmiernego spożycia? 

Różne są informacje w temacie dziennego spożycia fruktooligosacharydów. Maksymalna dawka to około 20 gramów. Większa ilość może doprowadzić do problemów w przewodzie pokarmowym - zaparć, wzdęć, gazów, bólów brzucha, a nawet rozwolnienia. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl