do kasy suma: 0,00 zł
Lnica pospolita i janowiec barwierski – co mają wspólnego?
Lnica pospolita i janowiec barwierski – co mają wspólnego?

Zioła peruwiańskie są odpowiedzią na wiele dolegliwości współczesnego świata. Stosowane zewnętrznie lub wewnętrznie, mogą pomóc i wesprzeć organizm w naturalny sposób. Każdy z nas powinien mieć w swojej apteczce choć kilka ziół, które będą dopasowane do jego potrzeb i wymagań, a także problematycznych objawów. Dziś przedstawiamy janowiec barwierski i lnicę pospolitą, których właściwości z pewnością przypadną do gustu dużej części społeczeństwa.

Lnica pospolita

Lnica pospolita to roślina, która występuje w Polsce, a także w pozostałych częściach Europy, w Azji i Ameryce Środkowej. Jest byliną, która należy do rodziny babkowatych. Rośnie na murawach, łąkach i pastwiskach, a na polach uprawnych jest uważana za chwast. Nie ma dużych wymagań – lubi zarówno wilgotne, jak i suche podłoże oraz miejsca o większym nasłonecznieniu. Lnica pospolita w całości jest rośliną trującą – jej trującym składnikiem jest alkaloid peganina.

Lnica pospolita - ziele - 50g

Janowiec barwierski

Janowiec barwierski, pochodzący z rodziny bobowatych, rośnie przede wszystkim w Azji i Europie, w Polsce występuje rzadko. Jest niedużym krzewem, który porasta tereny górskie, a także wzgórza i lasy. Niektórzy uprawiają janowca barwierskiego jako roślinę ozdobną. Preferuje miejsca mocno nasłonecznione, najlepiej rośnie w piaszczystym podłożu. Jest rośliną trującą. 

Zdrowy układ pokarmowy

Zarówno lnica pospolita, jak i janowiec barwierski mają działanie moczopędne i pomagają w naturalnym oczyszczaniu organizmu. Pobudzają perystaltykę jelit i wpływają pozytywnie na drogi żółciowe, dzięki czemu są doskonałym wyborem dla osób, które zmagają się z zaparciami i problemami jelitowymi. Ich regularne stosowanie pozwala usunąć z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Oba zioła pomagają walczyć ze zgagą wzdęciami i niestrawnością. Wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. 

Lnicę pospolitą można stosować także zewnętrznie. Ma ona właściwości wybielające, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywana do wyrównania kolorytu skóry, rozjaśnienia piegów czy przebarwień. Doskonale sprawdzi się u osób z cerą trądzikową i problematyczną.

Jak stosować janowiec barwierski i lnicę pospolitą?

Janowiec barwierski i lnica pospolita występują w postaci suszonego ziela. Aby uzyskać napar, należy zalać wrzącą wodą jedną łyżeczkę ziela i odstawić do zaparzenia na 10 minut. Co istotne, zbyt wysokie dawki janowca mogą powodować wymioty i nudności, dlatego trzeba uważać, aby nie przekroczyć zalecanych proporcji. Z lnicy przygotowuje się również odwar do stosowania zewnętrznego. Powstaje on w wyniku gotowania dwóch łyżeczek ziela przez 10–15 minut. Taką esencję trzeba następnie odcedzić i jest gotowa do stosowania na wszelkie podrażnienia czy przebarwienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl