do kasy suma: 0,00 zł
Owoc guarany i jego charakterystyka
Owoc guarany i jego charakterystyka

Guarana – ze względu na wysoką zawartość kofeiny - znakomicie może zastąpić kawę. Posiada liczne substancje odżywcze i od wielu lat jest znana i wykorzystywana w Ameryce Południowej. Zaczęła być doceniana także w Europie. Czym charakteryzuje się owoc guarany, w jakich formach możemy ją przyjmować, a także jakie jest jej działanie? Odpowiadamy!

Guarana - pochodzenie i charakterystyka

Guarana, która nazywana jest także ciernioplątem czy osmętą, jest pnączem pochodzącym z lasów tropikalnych Ameryki Południowej, głównie rejonów Brazylii. Osiąga nawet do 10 metrów wysokości, jednak najczęściej występuje jako wiecznie zielony, płożący się krzew. Posiada długie, bo nawet 40 centymetrowe liście, a także drobne i pachnące, białe kwiaty oraz małe owoce. Owoce guarany to małe, jaskrawo pomarańczowe torebki, w których znajdziemy duże, czarne nasiona.

Właściwości i zastosowanie guarany

Guarana to surowiec najbogatszy w kofeinę, bowiem posiada jej aż od 4 do 8 procent. Dla porównania, nasiona kawy zawierają jej jedynie od 1 do 2,5 procent. W guaranie znajdziemy także taniny (teofilię i teobroinę), które wpływają na spowolnienie uwalniania kofeiny w naszym organizmie, co wydłuża jej działanie. Ponadto, nasiona guarany to aż 50 procent błonnika, 11 procent tłuszczu, a także alkaloidy, flawonoidy, białka, skrobie i substancje żywiczne. Stosowana jest więc głównie przeciwko zmęczeniu. Pobudza w stanach zmęczenia, wyczerpania fizycznego, ale i psychicznego. Polecana jest także jako środek pobudzający dla sportowców. Przyczynia się również do szybszego usuwania kwasu mlekowego z mięśni, który odpowiedzialny jest za powstawanie bolesnych zakwasów. Guarana polecana jest także dla osób narażonych na stres. Herbata, zaparzona na bazie owoców, może go znacznie złagodzić.

Rodzaje guarany oraz dawkowanie

Guarana może być przyjmowana w przeróżny sposób. Na rynku znajdziemy suszone owoce, guaranę w proszku czy kapsułkach, a nawet mieszanki guarany oraz kawy maca. Znajdziemy je np. w sklepie herbaPeru. Ważne jest, aby pamiętać, że guaranę możemy łatwo przedawkować. Zalecana dawka spożycia dla osoby dorosłej to od około 50 do 100 mg. Jeśli decydujemy się na spożywanie guarany, warto zrezygnować z picia kawy. Aby uzyskać jak najlepsze efekty jej działania, warto przyjmować ją w godzinach przedpołudniowych lub jedną dawkę po przebudzeniu, a drugą po południu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl