do kasy suma: 0,00 zł
Przyprawa Galangal – wszystko co musisz o niej wiedzieć
Przyprawa Galangal – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Przyprawa, która z wyglądu bardzo przypomina imbir, jednak w polskiej kuchni nie cieszy się aż taką popularnością. Korzeń galangal to niesamowicie zdrowy i oryginalny dodatek, który warto wprowadzić do swojej diety. Skąd pochodzi, czym się charakteryzuje, jak smakuje, a także z czym go jeść? Rozwiewamy wątpliwości.

Korzeń galangalu - pochodzenie i charakterystyka

Galangal to przyprawa o imbirowo-pieprzowym smaku, która od lat stosowana jest w kuchni tajskiej, a także indonezyjskiej. Wykorzystywana jest tam najczęściej do zup oraz curry. Różni się między sobą rozmiarami kłączy, a co za tym idzie także barwą oraz smakiem. Wyróżniamy galangal większy, który pochodzi z Jawy, a stosowany jest w Malezji oraz Indonezji oraz odmianę mniejszą, która pochodzi z Chin, ale jest uprawiana także w Indiach czy Azji Południowo-Wschodniej. Do Polski galagan trafił dzięki Tatarom, a wyciąg z kłącza znalazł zastosowanie jako dodatek do przeróżnych alkoholi.

Większa odmiana galangalu osiąga nawet do dwóch metrów wysokości. Korzeń ma pomarańczową skórkę, a w środku jest żółto-biały. Na rynku dostępny jest głównie w postaci sproszkowanej. Ma imbirowy zapach oraz smak (chociaż bardziej gorzki), ale nie tak ostry jak jego mniejsza odmiana. Osiąga ona tylko do jednego metra wysokości, a jej kłącza mają czerwono-brązowy kolor, również wewnątrz. Jest mocno aromatyczna i ostra, w smaku imbirowo-pieprzna.

Zastosowanie korzenia galangalu

W kuchni dalekiego wschodu używa się go do wszystkiego, aby nadać intensywny aromat, jednak najczęściej występuje w przepisach na zupy, np. tom yum kung czy tom kha kai. Dodawany jest tam także do owoców morza i mięs oraz do sałatek i wszelkich sosów. W Indonezji bardzo popularny jest napój ziołowy z jego udziałem. Od czasu przywiezienia galangalu przez Tatarów do Europy, znajduje się w różnego rodzaju alkoholach, np. polskiej wódce Żołądkowej Gorzkiej czy rosyjskim likierze “nastoyka”.

Najprościej jest zakupić galangal w postaci sproszkowanej, jednak jeśli zdecydujemy się na całe kłącze, możemy przechowywać je w lodówce lub zamrozić. Galangal, niezależnie w jakiej postaci dodany do dania, oddaje swój intensywny aromat. Najlepiej podawać go w towarzystwie ryb i skorupiaków, wraz z takimi przyprawami jak czosnek, imbir, chilli i cytryna. Możemy go dodać także do różnych sosów czy zup. Świetnie smakuje również z kurczakiem i warzywami. Używany w formie sproszkowanej jest naturalnym wzmacniaczem smaku. Od wieków, w Europie i Azji, traktowany także jako afrodyzjak. Możemy wypijać także napar z galangalu, zalewając dwie łyżki sproszkowanej rośliny szklanką wody, chwilę gotując i odstawiając na 10 minut. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl