do kasy suma: 0,00 zł
Zioła świeże czy suszone? Przedstawiamy kluczowe różnice
Zioła świeże czy suszone? Przedstawiamy kluczowe różnice

Tylko świeże zioła są wartościowe dla naszego organizmu, czy może suszone również wykazują wiele prozdrowotnych właściwości? Zioła od tysięcy lat towarzyszyły człowiekowi. Nie tylko w kuchni, ponieważ stosowane były często także jako lekarstwa. Dodane do potraw, nadają im wyjątkowy kolor, smak i aromat, a na dodatek przedłużają ich trwałość. Niestety zioła, mimo tylu zalet, są ciężkie w utrzymaniu. Bardzo łatwo ulegają wysuszeniu lub przewodnieniu. Aby je naturalnie zakonserwować, wymyślono proces kontrolowanego suszenia ziół. Czy warto inwestować w rośliny suszone, czy jednak lepiej wybierać rośliny świeże?

Zioła świeże czy suszone?


Świeże zioła są o wiele bardziej aromatyczne od suszonych, dlatego warto mieć je w swojej kuchni, jednak wszystko zależy od sposobu ich przechowywania. Przykładowo, zakupiona w supermarkecie doniczka z konkretnym, świeżym ziołem, wcale nie będzie bardziej aromatyczna niż jej, prawidłowo zasuszony, odpowiednik. Dlatego właśnie, najlepiej jest stawiać na zioła suszone, jednak tylko ze sprawdzonych źródeł. Dodatkowo, świeże zioła nie są odporne na działanie bardzo wysokiej temperatury, ponieważ ulatują z nich cenne olejki eteryczne. Dlatego właśnie, jeśli chcemy użyć ich podczas gotowania, musimy dodać je na samym końcu. Z suszonych ziół natomiast, możemy skorzystać już na początku smażenia czy pieczenia, aby danie nabrało mocnego aromatu.

Coraz bardziej popularne i znane ze swoich cennych właściwości zioła z Peru, możemy zakupić jedynie w suszonej formie. Dzieje się tak dlatego, iż peruwiańskie zioła, zanim dotrą do Polski, muszą pokonać daleką drogę. Aby nie utraciły swoich prozdrowotnych właściwości i aromatu, muszą zostać odpowiednio i naturalnie zakonserwowane. Dlatego właśnie, poddaje się je procesowi suszenia.

Proces suszenia ziół - na czym polega?

Suszenie jest jedną z metod konserwacji ziół. Jest ona konieczna, aby przez dłuższy okres można je było wykorzystywać, a także bezpiecznie transportować. W procesie tym, wskutek odparowania wody, rośliny tracą od około 80 do 90 procent swojej masy. Jeśli suszenie zostanie wykonane prawidłowo, zioła nie będą fermentować ani pleśnieć.

Przed suszeniem rośliny są sortowane, a zbyt długie i zniszczone ich części odrzucane. Sam proces musi być przeprowadzony z uwagą, ponieważ często decyduje o wartości zioła. Czas wysychania powinien być jak najkrótszy, jednak suszenie nie może być zbyt gwałtowne. Początkowo stosowana jest niższa temperatura, którą zwiększa się na końcowy czas suszenia.

Surowce olejkowe, aby uniknąć utraty związków lotnych, suszy się w dość niskiej temperaturze, czyli od 30 do maksymalnie 35 stopni Celsjusza. Surowce alkaloidowe natomiast w nieco wyższej, czyli od 40 do 55 stopni Celsjusza. Roślinom kardenolidowym na ogół wystarczy temperatura około 30 stopni Celsjusza, jednak jeśli suszenie ma być szybkie i trwać jedną godzinę, może to być nawet 100 stopni Celsjusza. Korzenie i kłącza suszone są w temperaturze 50 do 60 stopni Celsjusza, jednak muszą być przy tym regularnie przewracane.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl